PŘI KOPČENÍ POUŽÍJ TUTO IKONU:

REKLAMY JEDINĚ SEM

psí důchod

9. července 2007 v 20:19 | já |  psí příběhy
Za ranní mlhy vidím v dálce dvě siluety.
Starý pán, který si při chůzi pomáhá hůlkou a po krátkých úsecích zastaví, aby si odpočinul a nabral dech.Vedle jeho nohy stejně rozvážným krokem kráčí jeho společník. Hůlku sice nemá, ale z jeho pohybu je vidět, že je za krátké přestávky v chůzi také rád. Hlavu má již prokvetlou a je trochu při těle. Pohyb už mu působí značné potíže, ale vytrvale následuje svého pána s očima upřenýma na něj.

Takový nebo podobný obrázek jistě viděla většina z nás.

Stáří lidí i pejsků nebo jiných našich mazlíčků je ta část života, na kterou se těšíme méně. Proč, to je jasné, přicházejí nemoci krátkodobé i dlouhodobé, někdy trvalá bolest a postupná ztráta schopností, které jsme běžně používali.

Psí život plyne velmi rychle. Během několika měsíců se z našeho psího miminka stane puberťák a hned na to dospělák. Po roce a půl života pak doma máme rodiče plné síly, kteří pokud je jim to umožněno s radostí plodí a přivádějí na svět nové zástupce svého plemene a svědomitě se o ně starají. Nadšeně s námi sportují a nadšeně se vrhají do nových úkolů. Po 8 roce života jejich temperament a elán pozvolna vyprchávají. Některé činnosti jim už začínají činit potíže a rychleji se unaví. Po 10 roce života máme doma opravdové dědečky a babičky a pokud se některý z nich dožije více než 12 let, je to už zasloužilý kmet.

Užívejme život s naším mazlíčkem naplno, nebo nám proteče prsty jako voda.

S čím psí důchodci nejčastěji bojují, jak jim jejich stáří usnadnit a vylepšit ?

První věcí, která pejsky ve stáří trápí jsou problémy se zuby. Zubní kámen, paradentóza, kývající se zub nebo dokonce zánět. Některá plemena mají tyto problémy již po 5 roce života (především malá plemena a plemena s krátkou tlamou, např. Jorkšír, Ši-tsu, Pekinéz, Maltézáček atd.). Je dobré tento problém sledovat a řešit ho, protože se to může časem odrazit na zdraví jiných částí těla jako je například srdce. Zubní kámen běžně odstraní veterinář, ale i vy můžete svému pejskovi pomoci.
Jak ? I pejskům lze čistit zuby. K dostání jsou speciální zubní pasty. Pozor ! Nikdy něčistěte zuby pejskovi běžnou lidskou pastou, mohli byste ho přiotrávit. Čištěním zubů se tvorba kamene oddálí, což je výhodné právě u starších pejsků, pro které narkóza již představuje určité riziko.
Pokud má váš pejsek zubů již poskrovnu, možná bude nutné mu granule namáčet nebo ho krmit měkkou stravou.

Další častý problém u pejsků-důchodců je nadváha. Jak klesá výdej energie měl by se tomu přizpůsobit i příjem potravy. V první části období stárnutí se doporučují tzv. Light granule a krmivo, které pejska dostatečně zasytí, ale není přehnaně energetické. V pokročilejším stupni stáří se naopak zhoršuje využití energie z krmiva. Některé firmy vyrábějí krmivo přímo pro seniory, které splňuje tyto nároky. Pamatujte na to, že nadváha může vašemu pejskovi způsobit další zdravotní potíže a zkrátit mu tak jeho život.

Problémy s klouby rovněž trápí mnoho pejsků a některá plemena k tomu mají přímo genetické sklony. Zhoršuje se funkce kloubů u některých pejsků mohou vypuknout revmatické potíže a další velmi bolestivé záležitosti. Pejsek má problém vstát, obzvláště po dlouhém ležení. Po několika aportech začne kulhat apod. Některé z problémů dokáže zmírnit veterinář, ale některé z nich jsou bohužel důvodem pro odchod našeho psího kamaráda, protože bolesti jež každoděnně prožívá by pro něj byly mučením.

Oči. Světlo očí mnoha pejsků vě stáří pohasíná nebo dokonce pohasne úplně. Naštěstí slepota je věc, se kterou se dá celkem dobře žít, pokud budete ke svému kamarádovi ohleduplní. Nejlépe se bude orientovat ve známém prostředí, proto omezte pohyb na neznámých místech. Mějte pejska raději vždy na vodítku, protože neznámé a nečekané zvuky by ho mohly vyděsit a mohl by nepředvídaně zareagovat. Cestou na něj klidně promlouvejte, aby se mohl lépe orientovat. Doma moc nestěhujte nábytek a nestavte do cesty věci, které tam před tím nebyly - mohl by se o ně zranit a každopádně by ho to dost vyvedlo z míry. Mějte k němu ohled jako ke skutečnému slepci.

Klid. Stejně jako starší člověk, i starší pejsek potřebuje "svůj" klid. Vyžaduje ho víc a víc. Mnoho hodin prospí nebo prolenoší. Miluje svoje riuály a zvyky. Mějte pro něj pochopení. Malé děti mohou starého psa vyvádět z míry svým neututchajícím temperamentem a živelností, proto buďte opatrní a stanovte hranice oběma stranám.

Teplo. Starší pejsci, pokud to nejsou opravdoví chlupáči, rovněž mají větší potřebu tepla. Není se co divit. Mysleme na ně se zateplením kotce a pelíšku, aby se cítili dobře. Rovněž nepřehánějme procházky v nevlídném počasí, případně jim pořiďte přiměřený obleček.

Pohyb. I v tomto věku je potřeba zachovat přiměřený pohyb, dle zdravotního stavu pejska. Naše dvojice na úvodu tohoto článku na tom byla fyzicky stejně, ale i mladý člověk může mít starého pejska.Myslete na jeho omezení, ale nenechte ho zase příliš lenošit, tím byste mu život spíše zkrátili.

Náklonnost. Obzvláště starý pejsek potřebuje cítit naši náklonnost, i on cítí, že už na vše nestačí a nemůže dělat to co dřív. Hlaďtě jej, muvte na něj a dávejte mu najevo, že je stále váš milovaný kamarád.

Psi nemají žádné ministerstvo zabývající se důchodem, mají jenom nás a záleží jen na nás, jaký ten jejich život v důchodu bude.

Nezapomeňme, kolik radosti nám ve svém mládí přinesli, kolikrát nás rozesmáli nebo nás utěšovali, když nám bylo smutno. Jak nám přinášeli radost svými úspěchy a jak dobře ohlídali náš dům, děti i náš spánek. Jak tiše naslouchali naši slovům, když jsme je neměli komu říct a jak zahřívali naše nohy, když jsme pracovali u svého stolu. Jak byli připraveni nás tisíckrát přivítat, když jsme tisíckrát přišli domů.

Než je půjdeme vyprovodit na jejich poslední cestu, dopřejme jim důstojné stáří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenca Zdenca | E-mail | 27. července 2008 v 19:34 | Reagovat

je mi z toho smutno:O(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama