PŘI KOPČENÍ POUŽÍJ TUTO IKONU:

REKLAMY JEDINĚ SEM

chuť

14. července 2007 v 17:00 | já |  smysly
Podle úplnosti obsahu živin rozlišujeme krmiva kompletní a doplňková. V kompletních krmivech jsou již zastoupeny všechny výživné látky a nezbytné složky ve vyváženém poměru, doplňková jsou určena buď k míchání s jinou složkou (např. vitamínové těstoviny pro míchání s masem), nebo jako pochoutky.
Podle podílu vlhkosti v krmivu se prodávají krmiva vlhká, obsahující sedmdesát až osmdesát procent vody, polosuchá s patnácti až dvaceti procenty vody a suchá s vlhkostí max. do deseti procent. Z hlediska výživné hodnoty jsou všechny tři typy rovnocenné a záleží tak jen na chuti psa nebo možnostech chovatele. Polosuchá krmiva po otevření obalu rychle vysychají a ztrácejí na chuti i na kvalitě. Nejtrvanlivější krmiva, koncentrovaná do malého objemu a tedy i nejvíce skladná, jsou suchá. Psi mají ovšem většinou v oblibě krmiva s vyšším podílem vlhkosti, která uvolňuje chuťové a aromatické látky - tj. různé konzervy nebo salámy. Pro chovatele to však znamená připravit si větší zásoby, protože vyšší obsah vody znamená zvýšit krmnou dávku. Lze však zkombinovat granule s konzervou, pokud je pro směs použita stejná značka a druh.
Dalším kritériem, podle kterého lze krmiva členit, je jejich určení. Jako existují krmiva pro různá zvířata, i v rámci jednotlivých kategorií jsou nutné další varianty, aby byla strava pro všechny životní etapy zvířete vyvážená a obsahovala důležité živiny v příslušném poměrném zastoupení pro daný věk, zdravotní stav nebo množství vydávané energie. Krmiva určená psům jsou tedy vyráběna v mnoha druzích - pro štěňata, pro kojící feny, pro pracovní a aktivní psy, pro seniory i pro dospívající a existují dokonce i dietní směsi pro obézní psy.

Jak poznat kvalitu

Na trhu je takové množství krmiv pro psy, že se v nich jen těžko lze orientovat. Při výběru značky se chovatelé řídí nejen výživnou hodnotou a vhodností krmiva, ale samozřejmě také cenou. V ceně za krmivo je zahrnuta kromě hodnoty materiálu, práce, režie, reklamy, náklady na vývoj atd. také značka. Je na každém chovateli, aby posoudil, zda se mu vyplatí kupovat zboží, které má stejnou výživnou hodnotu jako jiné, třebas od méně známého výrobce. Extrémně levné výrobky mohou obsahovat nekvalitní suroviny nebo značit technologické nedostatky při výrobě, či jsou baleny do nevhodných obalů, které nezaručí trvanlivost krmiva, nebo nebudou obsahovat všechny živiny, které pes potřebuje. To se projeví například i tím, že bude konzumovat vyšší než doporučené dávky, takže se chovatel dalším "výhodným" nákupem nakonec dostane na stejnou cenu, jakou by zaplatil za menší, ale kvalitnější dávku.
Až potud ovlivňuje výběr značky krmiva chovatel. Neméně důležitým kritériem, než jsou ta racionální, je samozřejmě to, zda zvolené krmivo psovi chutná. Pro začátek je vhodnější kupovat menší balení, protože se ještě může ukázat, že krmivo sice vyhovuje chuti psa a záměrům i kapse chovatele, ale že je pes špatně snáší. Zda psův organismus krmivo využívá v maximální míře, se pozná během několika dnů na psích výkalech (přivykání na nový typ potravy může trvat až týden), které musí být pevně formované, a po několika týdnech na psovi samotném. Dobře krmený pes mění váhu jen v souvislosti s dospíváním, příp. s březostí, je čilý, má zdravou kůži a lesklou srst.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama